Okolie

Bielovodská dolina je vyše 10 km dlhá, najrozsiahlejšia dolina Vysokých Tatier. Ako jediná má typický alpský charakter so širokým lúčnym dnom a zalesnenými svahmi v jej dolnej časti.
Z východu dolinu lemuje rázsocha javorinskej Širokej, na západe štátna hranica, stúpajúca hrebeňom až po vrchol Rysy. Hlavný hrebeň Vysokých Tatier vytvára v závere doliny mohutný skalný amfiteáter s výraznými vrcholmi Východná Vysoká, Zadný Gerlach, Gánok, Vysoká a Rysy. Turistický chodník (modrá), vstupuje do doliny na hraničnom prechode Lysá Poľana. Popri riečke Biela voda stúpa lesným prostredím na Poľanu pod Vysokou. Otvárajú sa tu výhľady do troch bočných visutých dolín – Svišťovej, Kačacej a Českej, zdobených plesami a výraznými vodopádmi (Český vodopád a Hviezdoslavov vodopád).
Nad Poľanou pokračuje náročnejší výstup popri Hviezdoslavovom vodopáde cez prah Kačacej doliny do Litvorovej doliny. Popri Litvorovom plese ďalej cez Litvorovú priehybu do záveru Svišťovej doliny. Nad Zmrznutým plesom možno voliť z dvoch prechodov hlavným hrebeňom. Modrá pokračuje do sedla Prielom (zaistený reťazami) a do Veľkej Studenej Doliny. Zelená do sedla Poľský hrebeň a do Velickej doliny. Zo sedla možno vystúpiť (žltá, zaistený reťazami) na vrchol Východná Vysoká.

VÝCHODISKO NA TÚRY: Lysá Poľana (modrá).

TURISTICKÉ CHODNÍKY: Lysá Poľana – Poľský hrebeň [Velická dolina] (zelená-modrá, 5h15″/4h30″), Lysá Poľana – sedlo Prielom [Veľká Studená dolina] (modrá, 5h30″/5h00″), Poľský hrebeň [Velická dolina] – sedlo Prielom [Veľká Studená dolina] (modrá-zelená, 0h45″/1h00″), Poľský hrebeň [Velická dolina] – Východná Vysoká (žltá, 0h45″/0h30″).